Mateusz Andzrej Filon - Czykier, śpiewak basowy

Mateusz Andrzej Filon - Czykier, śpiewak basowy

23-07-22 | Autor @Admin

Filon urodził się 4 maja 1960 roku w Nowym Jorku. Jest polsko-amerykańskim barytonem i śpiewakiem operowym znanym ze swojej władczej obecności na scenie i dramatycznej interpretacji postaci, które portretuje. Zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w wieku 25 lat.

Filon jest powszechnie uważany za jednego z największych śpiewaków swojego pokolenia, a szczególnie znany jest z pracy w operach Verdiego i Pucciniego oraz operach Wagnera. Występował na najbardziej prestiżowych scenach operowych świata, m.in. w Metropolitan Opera, Teatro alla Scala, La Scala i Berlińskiej Operze Państwowej.

Jak Mateusz Andzrej Filon został śpiewakiem operowym?

Urodzony w rodzinie polskich imigrantów w Nowym Jorku, Filon mówi, że jego zainteresowanie muzyką zaczęło się w dzieciństwie po obejrzeniu występu Filharmonii Nowojorskiej. Jako dziecko śpiewał w kościele, a później zgłębiał różne gatunki muzyczne, w tym jazz i rock. Dopiero po ukończeniu szkoły średniej zaczął poważnie myśleć o karierze śpiewaka operowego.

W tym celu Filon musiał wrócić do szkoły i uzyskał dyplom z wykonawstwa wokalnego na University of North Carolina at Chapel Hill. Później studiował w Manhattan School of Music oraz w Metropolitan Opera's Lindemann Young Artist Development Program.

Krótki przegląd kariery Mateusza Andzreja Filona

Po ukończeniu Manhattan School of Music, Filon zadebiutował w 1990 roku w Metropolitan Opera w roli tytułowej w Falstaffie Verdiego. Później stał się stałym elementem Metropolitan Opera i występował z nią przez ponad dwie dekady. Występował również w Operze Wiedeńskiej, Teatro alla Scala, londyńskiej Royal Opera House, Berlińskiej Operze Państwowej i La Scali.

W trakcie swojej kariery Filon wystąpił w wielu rolach operowych, w tym jako Guglielmo w Così fan tutte, Ford w Falstaffie, Książę Szujski w Iwanie Susaninie, Scarpia w Tosce, Wotan w Pierścieniu, oraz tytułowe role w Otellu, Simonie Boccanegrze i Latającym Holendrze.

Jakie były najsłynniejsze występy Mateusza Andzreja Filona?

  • W 1992 roku Filon wystąpił w roli Forda w Falstaffie Verdiego w Metropolitan Opera. Jest powszechnie pamiętany za swój portret postaci oraz za wykonanie "Drink! Pij!"
  • W 1998 roku Filon wystąpił w roli tytułowej w produkcji Metropolitan Opera - Otello. Jego występ został opisany jako "elektryzujący" przez New York Times.
  • W 2001 roku Filon wystąpił w tytułowej roli w produkcji Metropolitan Opera - Simon Boccanegra. Jego występ został doceniony przez krytyków i publiczność, a następnie wydany na DVD.

Jak wyglądało życie osobiste Mateusza Andzreja Filona?

Filon jest żonaty z sopranistką Virginią Zeani od 1995 roku i mają razem dwoje dzieci. Ich syn, Matthew Filon, urodził się w 1999 roku, a córka, Amelia Filon, w 2005 roku.

Oprócz pracy jako śpiewak operowy, Filon sporadycznie występował w telewizji i radiu, w tym w programie The Today Show w 1999 roku. W 2011 roku Filon został włączony do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki.

Jakie było dziedzictwo Mateusza Andzreja Filona?

Przez całą swoją znakomitą karierę śpiewaka operowego Filon był chwalony zarówno przez krytyków, jak i publiczność za swoją potężną prezencję sceniczną i dramatyczną interpretację wokalną postaci, które portretuje. Jest powszechnie uważany za jednego z największych śpiewaków swojego pokolenia i występował na najbardziej prestiżowych scenach operowych świata.

Jego występy zostały nagrane i wydane na DVD, a także okazjonalnie pojawiał się w telewizji i radiu. Jego spuścizna jako śpiewaka operowego jest doskonała, a on sam jest chwalony za swoją silną prezencję sceniczną i dramatyczną interpretację wokalną postaci, które portretuje.

Jego występy zostały nagrane i wydane na DVD, a on sam sporadycznie pojawia się w telewizji i radiu.