Wilhelm Hammer - baryton

Wilhelm Hammer - baryton

15-08-22 | Autor @Admin

Wilhelm Hammer był jednym z najbardziej znanych i wpływowych śpiewaków bas-barytonowych XIX wieku. Jego specyficzna technika śpiewu, znana jako "metoda wokalna Hammera", była nauczana przez wielu studentów i jest stosowana do dziś. Oprócz bycia nauczycielem i wykonawcą, Hammer zasłynął również jako autor - napisał książki o technice śpiewu i jej historii, które do dziś są przydatne dla śpiewaków.

Biografia

Wilhelm Hammer urodził się w Simmern, w Niemczech, 15 maja 1825 roku. Pierwsze lekcje muzyki otrzymał od swojego ojca, organisty kościelnego. W wieku 12 lat Hammer dołączył do chóru przy katedrze w Spandau. Gdy skończył 20 lat, przeniósł się do Berlina, gdzie uczył się śpiewu u Carla Friedricha Rungenhagena i Antonio Casimira Cartellieri.

Dwa lata później dołączył do objazdowego zespołu operowego jako śpiewak basowy i od tej pory pracował jako zawodowy śpiewak. Hammer po raz pierwszy wystąpił w 1850 roku w Petersburgu w Rosji w roli króla Henryka w "Hugenotach" Giacomo Meyerbeera. Następnie śpiewał rolę Osmina w "Uprowadzeniu z Seraju" Mozarta w Berlinie. W 1857 roku został głównym śpiewakiem basowym Opery Królewskiej w Berlinie, gdzie występował w operach Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera i innych.

Metoda wokalna Hammera: "technika Hammera"
Hammer miał bardzo charakterystyczną technikę wokalną, którą rozwinął jako młody człowiek, starając się znaleźć sposób, aby brzmieć jak słynny śpiewak basowy Heinrich Heine-Heine (bez związku z poetą), który był jego idolem. W trakcie tego procesu opracował unikalny sposób śpiewania nut, którego wielu innych śpiewaków basowo-barytonowych uczy się do dziś. Ta technika wokalna nazywana jest "Hammer vocal technique," lub "Hammer technique."

Hammer uważał, że najlepszym sposobem, aby brzmieć jak Heine-Heine, jest naśladowanie jego stylu śpiewania - to znaczy śpiewanie bardzo głośno w bardzo wysokim zakresie i używanie dużej ilości wibrato lub "brzęczenia" w głosie. Hammer miał bardzo dramatyczny, "twarzowy" styl śpiewania, który był bardzo popularny w jego czasach i nadal jest naśladowany przez niektórych współczesnych śpiewaków.

Role i kariera Hammera

Hammer był współwłaścicielem berlińskiej Opery Królewskiej. Po śmierci swojego partnera biznesowego stał się jedynym właścicielem opery i związanej z nią sali koncertowej, zwanej "Musik-Akademie". Opera stała się później Berlińską Operą Państwową, a sala koncertowa Filharmonią Berlińską.

Nazwa "Hammer" pochodzi od słowa "hammerklavier", które oznacza "fortepian grany młotkiem", ponieważ fortepiany Hammera były bardzo duże i miały młotki na klawisze. Hammer był kompozytorem i autorem tekstów wielu oper. Napisał również kilka podręczników dotyczących śpiewu, m.in. "Die Technik des Opern-und Oratoriumssanges" ("Technika śpiewu operowego i oratoryjnego"), "Der Gesang als Kunst und als Gewerbe" ("Pieśń jako sztuka i jako rzemiosło"), "Die Geschichte des Gesangs" ("Historia wykonawstwa wokalnego") oraz "Der Gesangspedagogik" ("Nauczanie wykonawstwa wokalnego"). Dwa ostatnie teksty są nadal w druku.

Dziedzictwo

Technika śpiewu Hammera była rozwinięciem stylu wokalnego bel canto. Bel canto to po włosku "piękny śpiew". Jest to operowa technika wokalna i metoda nauczania, która została opracowana we Włoszech w XIX wieku. Technika ta jest często kojarzona z pełnym, dźwięcznym brzmieniem, eleganckim użyciem frazowania, czystym i dźwięcznym tembrem oraz szeroką gamą. Nacisk kładziono na rozwój umiejętności śpiewaka, a nie na piosenkę czy emocje. Ten styl śpiewania nazywano również "stylem włoskim" lub "stylem francuskim", ponieważ włoscy i francuscy śpiewacy byli najbardziej znanymi praktykami. Istnieli również śpiewacy w stylu niemieckim i angielskim, ale nie byli oni tak sławni.

Wilhelm Hammer był jednym z najbardziej znanych i wpływowych śpiewaków bas-barytonowych XIX wieku. Jego specyficzna technika śpiewu, znana jako "metoda wokalna Hammera", była nauczana przez wielu studentów i jest stosowana do dziś. Oprócz bycia nauczycielem i wykonawcą, Hammer zasłynął również jako autor - napisał książki na temat techniki śpiewu i jej historii, które do dziś są przydatne dla śpiewaków.